FAQ

Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania na temat psychoterapii

Po prawej stronie znajdziesz pytania, które mogą pojawić się w Twojej głowie przed podjęciem psychoterapii. Mam nadzieję, że odpowiedzi na nie rozwieją Twoje wątpliwości.

 

Psychoterapia dedykowana jest każdej osobie, która czuje, że potrzebuje pomocy bez względu na wiek, płeć czy przekonania.

Standardowo, zarówno konsultacja jak i kolejne sesje psychoterapeutyczne trwają 50min. Istnieje jednak możliwość skorzystania z sesji 90 minutowych.

Zazwyczaj sesje odbywają się raz w tygodniu. W razie potrzeby istnieje możliwość uczestniczenia w 2 sesjach tygodniowo.

Nie istnieją żadne sztywne ramy określające co powinno być przedmiotem rozmowy w trakcie sesji terapeutycznej. To w głównej mierze pacjent, przy integralnym udziale psychoterapeuty decyduje o czym chciałby porozmawiać na sesji terapeutycznej.

Tak. Psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa. Wszystko co dzieje się na sesjach terapeutycznych zostaje między psychoterapeutą, a pacjentem. Wyjątek stanowi superwizja, której obowiązkowo poddaje się każdy psychoterapeuta. Podczas superwizji terapeuta ma możliwość skonsultowania problemów poszczególnych pacjentów z bardziej doświadczonym specjalistą.

Zdarza się, że oprócz psychoterapii wsparcie farmakologiczne również jest konieczne. Decyduje o tym lekarz psychiatra w oparciu o indywidualną analizę problemów pacjenta.

W tej sytuacji gorąco zachęcam do podjęcia psychoterapii online. Wiele osób preferuje właśnie takie rozwiązanie, ponieważ nie muszą poświęcać czasu na podróż, nie ponoszą kosztów dojazdu. Jej skuteczność została potwierdzona w wielu różnych badaniach prowadzonych przez niezależnych specjalistów. Obecnie prowadzę sesje telefoniczne a także z wykorzystaniem komunikatorów Skype, Messenger, Whatsapp oraz Zoom.

Psycholog jest osobą, która ukończyła studia magisterskie z psychologii i uzyskała wiedzę w tym zakresie. Psychoterapeuta to specjalista, który uczestniczy lub ukończył szkolenie w zakresie pomocy psychoterapeutycznej i ma uprawnienia do prowadzenia psychoterapii. Psychiatra to lekarz medycyny zajmujący się pacjentem od strony farmakologicznej- przepisuje leki, jeśli są one potrzebne.

To nie oznacza, że musisz zostać sam ze swoim problemem. Jest wiele organizacji świadczących usługi psychologiczne i psychoterapeutyczne w ramach NFZ. Polecam poszukać informacji na stronach internetowych lokalnych poradni, fundacji i urzędów miast.

W XXI wieku coraz częściej ludzie wykorzystują Internet do kontaktowania się z różnego rodzaju specjalistami. Przeważająca ilość moich pacjentów preferuje właśnie taka formę psychoterapii ponieważ nie muszą poświęcać czasu na podróż, nie ponoszą ryzyka epidemiologicznego. Bardzo często z moich usług korzystają również osoby przebywające na emigracji czy z ograniczoną możliwością poruszania się. Skuteczność terapii online została potwierdzona w wielu niezależnych badaniach, jak opisane w Journal of Affective Disorders, 2013.